

Studia afrykańskie to program o wyjątkowym na skalę ogólnopolską charakterze, zajmujący się zagadnieniami dot. Afryki głównie w zakresie nauk społecznych lecz także oferujący zajęcia z takich dziedzin jak: historia, sztuka, geografia a również filozofia czy religie i wierzenia.
Rozwinięcie w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu studiów w obszarze Afryki da natomiast możliwość wyspecjalizowania się w tym rejonie, zarówno w kontekście wiedzy dotyczącej szeroko pojętych kwestii społecznych, jak i kwestii polityki czy ekonomii, mających wpływ na kształtowanie relacji na skalę międzynarodową.
Studia afrykańskie przyczynią się do poniesienia nie tylko poziomu jakości kształcenia, ale także poziomu umiędzynarodowienia, zarówno jednostki jak i uczelni. Są z pewnością programem unikatowym w skali kraju i stanowią przykład ciągłego rozwoju pogłębionych studiów prowadzonych w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Kształcenie studenta ma więc na celu rozszerzanie wiedzy w zakresie objętym programem studiów, rozwijanie umiejętności indywidualnego oraz grupowego rozwiązywania problemów, dbanie o jak najwyższą jakość dydaktyki, wspieranie dalszego kształcenia na poziomie uniwersyteckim, a także stymulowanie samodzielnego dążenia studenta do rozszerzania swojej wiedzy oraz wdrażania nabytych umiejętności i kompetencji społecznych w życiu publicznym i prywatnym. Proces kształcenia kładzie nacisk na zasadę poszanowania godności człowieka i dialogicznej natury życia społecznego – zgodnie z dewizą Uniwersytetu Jagiellońskiego „Plus ratio quam vis”.
więcej oDynamiczny rozwój środowiska międzynarodowego oraz przemiany społeczno-gospodarcze w Afryce stawiają wyzwania w skali całego kraju. Polska zwiększa swoją obecność dyplomatyczną i gospodarzą na kontynencie afrykańskim, zarówno poprzez rozwój stosunków bilateralnych, jak i w ramach organizacji międzynarodowych (zwłaszcza UE i ONZ). Dokonuje się to nie tylko dzięki polskim misjom dyplomatycznym) i gospodarczym w krajach afrykańskich, ale także dzięki udziałowi w programach międzynarodowych (pomoc humanitarna, misje pokojowe ONZ, Polska Akcja Humanitarna od wielu lat wspomaga rozwój i próbuje przeciwdziałać lokalnym problemom w Afryce. Szczególnego rodzaju polskim programem dedykowanym dla Afryki jest rządowy program dla polskich firm i przedsiębiorców „Go Africa”. Polskie przedsiębiorstwa odnoszą już pierwsze sukcesy w Afryce, co pokazuje przykład „Ursusu”.
Zwiększenie zaangażowania Polski w Afryce wymaga nie tylko odpowiednich nakładów finansowych, ale także przygotowania kompetentnych kadr. Takich, które będą w szczególności dysponować wiedzą na temat struktur i instytucji społecznych w Afryce, a także roli człowieka w kreowaniu tych struktur i instytucji. Taką wiedzę mogą dostarczyć tylko studia, które mają wyważone proporcje między przedmiotami z zakresu nauk społecznych, jak i humanistycznych. Niezbędnym elementem jest kształtowanie umiejętności heurystycznych w odniesieniu do współczesnej Afryki, a także umiejętności językowych. Niezwykle istotnym jest potrzeba rozwoju kompetencji kulturowych i komunikacyjnych uwzględniających uwarunkowania cywilizacji afrykańskiej i islamskiej.
Do podjęcia studiów upoważnione są osoby posiadające świadectwo dojrzałości albo inny dokument uznany za równoważny polskiemu świadectwu dojrzałości.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Informacje o rekrutacji na kierunek: studia afrykańskie