Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

STUDIA NAD AZJĄ POŁUDNIOWO-WSCHODNIĄ - STUDIA I STOPNIA

STUDIA NAD AZJĄ POŁUDNIOWO-WSCHODNIĄ - STUDIA I STOPNIA

Studia o Birmie, Brunei, Filipinach, Indonezji, Kambodży, Laosie, Malezji, Singapurze, Tajlandii, Wietnamie

Mówienie, że świat zwraca się ku Azji jest banałem. W zasadzie jego centrum już znajduje się na Pacyfiku, co nie jest dobrą wiadomością dla Polski. Powoduje to marginalizację roli Europy na arenie międzynarodowej, a my, jako peryferia Starego Kontynentu, tracimy na tym podwójnie. Jednak warto się przyzwyczaić i przystosować do nowej sytuacji, wychodząc naprzeciw jej oczekiwaniom. Z tego powodu musimy być w Azji, poznać ją oraz próbować zrozumieć. Należy wyraźnie zaznaczyć tam naszą obecność, najlepiej poprzez realizację wspólnych interesów politycznych i gospodarczych.

W ostatnich latach można zaobserwować rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z obszarów Azji Wschodniej oraz Południowej. Natomiast światowe trendy wyraźnie wskazują, że za parę lat najbardziej pożądani będą eksperci zajmujący się Azją Południowo-Wschodnią, a przede wszystkim: Indonezją, Singapurem, Tajlandią oraz Wietnamem. Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu na Uniwersytecie Jagiellońskim patrzy na ten problem perspektywicznie. Staramy się myśleć w sposób azjatycki, czyli kilka ruchów do przodu. Dlatego też podjęliśmy decyzję o utworzeniu nowego kierunku: studia nad Azją Południowo-Wschodnią. 

Azja Południowo-Wschodnia jest o tyle ciekawym obszarem, że pod względem geopolitycznym przypomina Europę Środkowo-Wschodnią, czyli składa się z dużej ilości krajów o średniej wielkości. Dodatkowo, z częścią z nich, mamy bardzo dobre kontakty historyczne, na przykład z Wietnamem. Największą część diaspory azjatyckiej w Polsce stanowią właśnie Wietnamczycy, dlatego też znajomość oferowanego przez nas języka wietnamskiego będzie dodatkowym atutem w pogłębianiu wzajemnych relacji. Kolejnym wartym uwagi państwem jest Indonezja, najważniejszy kraj w regionie, uznawany za jednego z nowych azjatyckich tygrysów. Jego dynamiczny rozwój tworzy nowe możliwości gospodarcze dla polskich inwestorów, a obecnie eksportujemy tam sporo żywności. Znajdujący się w programie naszych studiów język indonezyjski (Bahasa Indonesia) to nieskomplikowany język zapisywany alfabetem łacińskim, którego znajomość jest niezbędna do zrozumienia specyfiki kraju oraz umacniania relacji, ponieważ Indonezyjczycy bardzo cenią sobie znajomość ich kultury oraz etykiety. Kolejnym interesującym państwem jest Singapur, stanowiący najważniejsze centrum gospodarcze regionu, a dalej atrakcyjnie turystycznie Tajlandia, Birma, Kambodża czy Laos. Natomiast Filipiny są bliskie Polakom ze względu na dominujący tam katolicyzm. Wszystkie wymienione kraje mają ogromny potencjał polityczny, gospodarczy oraz kulturalny, co implikuje potrzebę kształcenia specjalistów od tego regionu. Absolwenci naszego kierunku bez wątpienia będą odpowiedzią na to wyzwanie.

Opis programu studiów

Studia wyróżnione w 2016 roku certyfikatem Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego "Studia z przyszłością"

Studia azjatyckie na kierunku: studia nad Azją Południowo-Wschodnią są niezwykle oryginalnym połączeniem efektywnego nauczania języków bahasa lub wietnamskiego wraz z całym wachlarzem zagadnień społecznych, ekonomicznych i kulturowych Dalekiego Wschodu ze szczególnym podkreśleniem roli Azji Południowo-Wschodniej.

Podczas studiów student pozna m.in. specyfikę zagadnień społecznych Azji Południowo-Wschodniej w wielu płaszczyznach: historycznej, filozoficznej i religijnej, a także mechanizmy polityki i gospodarki. Istotnym elementem procesu kształcenia jest nauka języka bahasa/wietnamskiego w wymiarze 480 godzin.

Profil absolwenta

Zasadniczym celem procesu dydaktycznego jest przygotowanie absolwenta do samodzielnej analizy zjawisk społecznych oraz podejmowania działań w obszarze kultury, polityki i gospodarek regionu Azji Południowo-Wschodniej. Podczas studiów student pozna m.in. specyfikę jego społeczeństw w wielu płaszczyznach: historycznej, filozoficznej i religijnej, a także mechanizmy polityki i ekonomii państw regionu. Zasadniczym celem procesu dydaktycznego jest przygotowanie absolwenta do analizy zagadnień społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem zjawisk i procesów kulturowych, politycznych i gospodarczych.

Zasady kwalifikacji

Do podjęcia studiów upoważnione są osoby posiadające świadectwo dojrzałości albo inny dokument uznany za równoważny polskiemu świadectwu dojrzałości.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Informacje o rekrutacji na kierunek: studia nad Azją Południowo-Wschodnią