Skip to main content
Skip banner

Web Content Display Web Content Display

DALEKOWSCHODNIE KOŁO NAUKOWE UJ

Przewodnicząca: Izabela Szymczak

Wiceprzewodnicząca: Bartosz Jakubczyk

Skarbnik: Magdalena Herman

Sekretarz: Natalia Marcinkiewicz

Koordynator ds. Praktyk: Agata Marzec

Koordynator ds. Wydarzeń Naukowych: Paweł Tomeczek

 

Opiekun naukowy Koła: dr Joanna Wardęga

Dalekowschodnie Koło Naukowe UJ jest organizacją studencką działającą przy Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. Początki DKN UJ sięgają 2001 r. - zostało wówczas utworzone Koło Naukowe Studentów Studiów Dalekowschodnich UJ. W 2004 r. zmieniono nazwę na obecną. Niestety mimo dokonań i sukcesów, w 2009 r. Koło zawiesiło swoją działalność. Wraz z początkiem roku akademickiego 2010/2011 reaktywowano DKN UJ w zupełnie nowym składzie. Organizację tworzą studenci UJ zainteresowani szeroko pojętą tematyką Dalekiego Wschodu, którzy za zadanie stawiają sobie obalanie stereotypów i rozwijanie wiedzy związanej z kulturami dalekowschodnimi.

Koło, we współpracy z Bliskowschodnim Kołem Naukowym, co roku organizuje jedną z największych imprez o Azji w Polsce - Festiwal Studiów Azjatyckich, na których studenci i pracownicy Instytutu oraz zaproszeni goście zabierają uczestników Festiwalu w niezwykłą podróż po krajach szeroko rozumianego Orientu, ich kulturze, historii i kuchni.

W obrębie Koła działa wiele Sekcji Tematycznych, które odpowiadają jego interdyscyplinarnemu charakterowi i pozwalają na rozwijanie zainteresowań we wszystkich dziedzinach.

Najświeższe informacje na temat Koła znajdą Państwo na stronie: https://www.facebook.com/dknuj i na stronach poszczególnych sekcji na Facebooku.

Kontakt mailowy: dkn.orient@uj.edu.pl

 

SEKCJA CHIŃSKA

Przewodniczący: Zuzanna Szilke

Opiekun wspierający Sekcję: dr Bogdan Zemanek

 

Sekcja Chińska to grupa ambitnych ludzi zajmująca się organizacją wydarzeń kulturalnych i konferencji naukowych. Przed pandemią spotykaliśmy się każdego miesiąca podczas „Chinese-Polish Gatherings”, żeby wymienić się doświadczeniami z obywatelami Chin i osobami, które spędziły tam część swojego życia. W rzeczywistości zdalnego nauczania integracja odbywa się w wirtualnych murach sekcyjnego kanału w platformie Discord. Prowadzone w ubiegłych latach „Noce Gier Dalekowschodnich”, podczas których każdy chętny miał okazję nauczenia się zasad gier planszowych z całej Azji, przerodziły się w projekt „World’s Boards”, w którym planszówki przestały mieć granice. Staramy się propagować wiedzę na temat Państwa Środka organizując coroczną konferencję międzynarodową „China and the Chinese in the modern world”. Sekcja jest w stałej współpracy z Instytutem Konfucjusza w Krakowie, z którym współtworzy wydarzenia kulturalne. Dzięki naszej Sekcji dowiesz się jak trzymać pałeczki, spróbujesz tradycyjnych chińskich potraw oraz dowiesz się jak powinna wyglądać ceremonia parzenia herbaty.

 

SEKCJA JAPOŃSKA

Przewodnicząca: Zuzanna Szutta

Opiekun wspierający Sekcję: dr Paweł Dybała

 

Japonia to nie tylko kraj kwitnącej wiśni, ale także kraj dużych kontrastów. Możemy to zauważyć na przykładzie buntu przeciwko mocnemu zhierarchizowanemu społeczeństwu, które się manifestuje w różnych sferach kultury i popkultury. Sekcja Japońska to grupa ludzi, która chce rozwijać swoje zainteresowania związane z Japonią, na różnych poziomach.

W tym roku akademicki, między innymi, co tydzień spotykamy się i prowadzimy panel dyskusyjny. Poza tym organizujemy spotkania takie jak slajdowiska, gdzie studenci, którzy byli na wymianie mówią o swoich przeżyciach. Poza tym regularnie organizowane są Polish-Japanese Gathering, podczas których studenci mogą ćwiczyć swój japoński i jednocześnie poznać nowych ludzi. Jeśli chodzi o aktywność naukową, organizujemy również własną konferencję naukową, której celem jest badanie i wspólna dyskusja na temat wielowymiarowości japońskiej kultury. Jeśli jesteś zainteresowany Japonią i chciałbyś/chciałabyś ją lepiej poznać, to serdecznie zapraszam do dołączenia do Sekcji Japońskiej!

 

SEKCJA KOREAŃSKA

Przewodnicząca: Inna Dobrowolska

Opiekun wspierający Sekcję: dr hab. Renata Czekalska, prof. UJ

 

Interesujesz się Koreą? Lubisz łączyć rozwijanie zainteresowań z pogłębianiem wiedzy i zdobywaniem cennego doświadczenia? Jeśli tak, to ta sekcja jest idealnym miejscem dla Ciebie!

Na spotkaniach naszej Sekcji zajmujemy się organizacją wielu wydarzeń, których celem jest poszerzanie wiedzy w tematyce kultury, sztuki, polityki, gospodarki, a także popkultury Półwyspu Koreańskiego. Możemy poszczycić się organizacją takich wydarzeń jak m. in. spotkania z cyklu „What’s Up Korea?”, konferencje IntoKorea, wieczory filmowe i dramowe oraz slajdowiska osób, które doświadczyły uroków obu Korei w trakcie podróży lub mieszkania tam. Co roku współtworzymy również dużą imprezę, jaką jest Festiwal Studiów Azjatyckich. W tym roku działamy online, ale równie intensywnie jak offline.

Wszyscy członkowie Sekcji biorą czynny udział w planowaniu i organizowaniu naszych wydarzeń. Z chęcią przyjmujemy osoby, które chcą angażować się w rozwój Sekcji, nie boją się wyzwań i dajemy im możliwość rozwoju i zdobywania doświadczenia. Wszystko to, oczywiście, w otwartej i przyjaznej atmosferze!

Aktywność Sekcji można obserwować na naszej stronie. Osoby chętne do dołączenia zapraszamy do kontaktu za jej pośrednictwem (https://www.facebook.com/koreadknuj/).

.

SEKCJA AZJI POŁUDNIOWEJ I AFRYKI

Przewodnicząca: Sandra Widuch

Opiekun wspierający Sekcję: dr Kamila Junik-Łuniewska

To grupa studentów, którzy z pasją i oddaniem promują wiedzę na temat szeroko pojętej Azji Południowej i Afryki. Sekcja powstała w 2021 roku w wyniku współpracy sekcji indyjskiej i afrykańskiej.

Główne cele działalności Sekcji Azji Południowej i Afryki to promowanie studiów „Studia nad Indiami i Azją Południową" oraz „Studia nad Afryką”, organizowanie i współorganizowanie wydarzeń kulturalnych i naukowych, np. wyjazdów naukowych, konferencji czy paneli dyskusyjnych, promowanie działalności studentów zainteresowanych regionami, nauki języka hindi, urdu czy suahili, kultury, sztuki, nauki, sportu i turystyki w obrębie Azji Południowej i Afryki wśród studentów i młodzieży szkolnej, a także wspieranie inicjatyw naukowych oraz wyjazdów stypendialnych.

Do ostatnich i regularnych inicjatyw grupy należą pokazy filmowe, tj. „Umrao Jaan”, „Bharat Mata” oraz „Bandit Queen” przy współpracy z Sekcją Kinematograficzną, coroczne wyjścia sekcji na święto Diwali, zapewnienie indyjskich atrakcji na Festiwalu Nauki w Krakowie, impreza tematyczna „Sari – historia i współczesność", współorganizowanie Festiwalu Studiów Azjatyckich, spotkania językowe Indian-Polish Gatherings oraz spotkania dyskusyjne członków sekcji. Nowym priorytetem studentów jest zamiar organizowania wydarzeń, które pomogą w przybliżeniu regionu Afryki w kontekście politycznym i kulturowym.

Działalność sekcji śledzić można na stronie Sekcja Azji Południowej i Afryki DKN UJ na Facebooku, która promuje zarówno eventy organizowane w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, jak i tematykę związaną z polityką, historią i kulturą państw Azji Południowej oraz Afryki.

 

SEKCJA KINEMATOGRAFICZNA

Przewodnicząca: Weronika Koziołek

 

Sekcja Kinematograficzna została reaktywowana po kilku latach, aby ponownie przybliżać studentom realia Dalekie Wschodu i kulturę tak inną od naszej. Organizujemy pokazy filmowe, poprzedzane prelekcją na temat oglądanego dzieła, a całość kończymy dyskusją. Zajmujemy się też informowaniem o miejscach/platformach/telewizji, gdzie można leganie obejrzeć filmy z Dalekiego Wschodu. Ponadto zajmujemy się przekazywaniem informacji o wydarzeniach kulturowych oraz naukowych związanych z kinem oraz sami prowadzimy wykłady i spotkania z ludźmi powiązanymi z azjatycką kinematografią. Dzięki naszej Sekcji poznacie niesamowity świat kinematografii!