Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

DALEKOWSCHODNIE KOŁO NAUKOWE UJ

 

Zarząd w roku akademickim 2020/2021:

 

Przewodnicząca: Elżbieta Jasina

Wiceprzewodnicząca: Zuzanna Kopania

Skarbnik: Adriana Czerwińska

Sekretarz: Anna Ortoli

Koordynator ds. Praktyk: Joanna Dymarska

Koordynator ds. Wydarzeń Naukowych: Paweł Tomeczek

 

Opiekun naukowy Koła: dr Joanna Wardęga

Dalekowschodnie Koło Naukowe UJ jest organizacją studencką działającą przy Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. Początki DKN UJ sięgają 2001 r. - zostało wówczas utworzone Koło Naukowe Studentów Studiów Dalekowschodnich UJ. W 2004 r. zmieniono nazwę na obecną. Niestety mimo dokonań i sukcesów, w 2009 r. Koło zawiesiło swoją działalność. Wraz z początkiem roku akademickiego 2010/2011 reaktywowano DKN UJ w zupełnie nowym składzie. Organizację tworzą studenci UJ zainteresowani szeroko pojętą tematyką Dalekiego Wschodu, którzy za zadanie stawiają sobie obalanie stereotypów i rozwijanie wiedzy związanej z kulturami dalekowschodnimi.

Koło, we współpracy z Bliskowschodnim Kołem Naukowym, co roku organizuje jedną z największych imprez o Azji w Polsce - Festiwal Studiów Azjatyckich, na których studenci i pracownicy Instytutu oraz zaproszeni goście zabierają uczestników Festiwalu w niezwykłą podróż po krajach szeroko rozumianego Orientu, ich kulturze, historii i kuchni.

W obrębie Koła działa wiele Sekcji Tematycznych, które odpowiadają jego interdyscyplinarnemu charakterowi i pozwalają na rozwijanie zainteresowań we wszystkich dziedzinach.

Najświeższe informacje na temat Koła znajdą Państwo na stronie: https://www.facebook.com/dknuj i na stronach poszczególnych sekcji na Facebooku.

Kontakt mailowy: dkn.orient@uj.edu.pl

 

SEKCJA CHIŃSKA

Przewodniczący: Paweł Tomeczek

Opiekun wspierający Sekcję: dr Bogdan Zemanek

 

Sekcja Chińska to grupa ambitnych ludzi zajmująca się organizacją wydarzeń kulturalnych i konferencji naukowych. Przed pandemią spotykaliśmy się każdego miesiąca podczas „Chinese-Polish Gatherings”, żeby wymienić się doświadczeniami z obywatelami Chin i osobami, które spędziły tam część swojego życia. W rzeczywistości zdalnego nauczania integracja odbywa się w wirtualnych murach sekcyjnego kanału w platformie Discord. Prowadzone w ubiegłych latach „Noce Gier Dalekowschodnich”, podczas których każdy chętny miał okazję nauczenia się zasad gier planszowych z całej Azji, przerodziły się w projekt „World’s Boards”, w którym planszówki przestały mieć granice. Staramy się propagować wiedzę na temat Państwa Środka organizując coroczną konferencję międzynarodową „China and the Chinese in the modern world”. Sekcja jest w stałej współpracy z Instytutem Konfucjusza w Krakowie, z którym współtworzy wydarzenia kulturalne. Dzięki naszej Sekcji dowiesz się jak trzymać pałeczki, spróbujesz tradycyjnych chińskich potraw oraz dowiesz się jak powinna wyglądać ceremonia parzenia herbaty.

 

SEKCJA JAPOŃSKA

Przewodnicząca: Anna Ortoli

Opiekun wspierający Sekcję: dr Paweł Dybała

 

Japonia to nie tylko kraj kwitnącej wiśni, ale także kraj dużych kontrastów. Możemy to zauważyć na przykładzie buntu przeciwko mocnemu zhierarchizowanemu społeczeństwu, które się manifestuje w różnych sferach kultury i popkultury. Sekcja Japońska to grupa ludzi, która chce rozwijać swoje zainteresowania związane z Japonią, na różnych poziomach.

W tym roku akademicki, między innymi, co tydzień spotykamy się i prowadzimy panel dyskusyjny. Poza tym organizujemy spotkania takie jak slajdowiska, gdzie studenci, którzy byli na wymianie mówią o swoich przeżyciach. Poza tym regularnie organizowane są Polish-Japanese Gathering, podczas których studenci mogą ćwiczyć swój japoński i jednocześnie poznać nowych ludzi. Jeśli chodzi o aktywność naukową, organizujemy również własną konferencję naukową, której celem jest badanie i wspólna dyskusja na temat wielowymiarowości japońskiej kultury. Jeśli jesteś zainteresowany Japonią i chciałbyś/chciałabyś ją lepiej poznać, to serdecznie zapraszam do dołączenia do Sekcji Japońskiej!

 

SEKCJA KOREAŃSKA

Przewodnicząca: Małgorzata Stunio

Opiekun wspierający Sekcję: dr hab. Renata Czekalska, prof. UJ

 

Interesujesz się Koreą? Lubisz łączyć rozwijanie zainteresowań z pogłębianiem wiedzy i zdobywaniem cennego doświadczenia? Jeśli tak, to ta sekcja jest idealnym miejscem dla Ciebie!

Na spotkaniach naszej Sekcji zajmujemy się organizacją wielu wydarzeń, których celem jest poszerzanie wiedzy w tematyce kultury, sztuki, polityki, gospodarki, a także popkultury Półwyspu Koreańskiego. Możemy poszczycić się organizacją takich wydarzeń jak m. in. spotkania z cyklu „What’s Up Korea?”, konferencje IntoKorea, wieczory filmowe i dramowe oraz slajdowiska osób, które doświadczyły uroków obu Korei w trakcie podróży lub mieszkania tam. Co roku współtworzymy również dużą imprezę, jaką jest Festiwal Studiów Azjatyckich. W tym roku działamy online, ale równie intensywnie jak offline.

Wszyscy członkowie Sekcji biorą czynny udział w planowaniu i organizowaniu naszych wydarzeń. Z chęcią przyjmujemy osoby, które chcą angażować się w rozwój Sekcji, nie boją się wyzwań i dajemy im możliwość rozwoju i zdobywania doświadczenia. Wszystko to, oczywiście, w otwartej i przyjaznej atmosferze!

Aktywność Sekcji można obserwować na naszej stronie. Osoby chętne do dołączenia zapraszamy do kontaktu za jej pośrednictwem (https://www.facebook.com/koreadknuj/).

 

SEKCJA POPKULTURY KOREAŃSKIEJ

Przewodnicząca: Dorota Kluba

Opiekun wspierający Sekcję: dr hab. Renata Czekalska, prof. UJ

 

Jeżeli interesujesz się nie tylko działalnością naukową, ale również artystyczną, to właśnie odnalazłeś sekcję dla siebie! Sekcja Popkultury Koreańskiej DKN UJ to grupa aktywnych i energicznych osób, które motywację do działania czerpią ze swoich zainteresowań upodobań artystycznych. Co roku bierzemy udział w szerokim spektrum wydarzeń zaczynając od prelekcji, konferencji i festiwali, a kończąc na warsztatach tanecznych oraz konwentach. Naszymi mocnymi stronami są łączenie działalności naukowej i artystycznej oraz sprawna współpraca. Z nami nie tylko pogłębisz swoją wiedzę o koreańskiej popkulturze oraz poznasz m.in. jej znaczenie w świecie polityki, ale również będziesz mieć okazję rozwinąć swoje zdolności artystyczne, a także przyczynić się do propagowania popkultury koreańskiej w Polsce na wiele ciekawych i kreatywnych sposobów.

Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną, nasza Sekcja rozpoczęła działalność online na zasadzie grup projektowych, które kontynuują sprawną realizację dotychczasowej działalności intelektualnej Sekcji. Spotkania organizowane są według indywidualnych potrzeb zarówno członków sekcji jak i poszczególnych grup projektowych.

 

SEKCJA INDYJSKA

Przewodnicząca: Sandra Widuch

Opiekun wspierający Sekcję: dr Kamila Junik-Łuniewska

 

Nasza Sekcja działa od 2011 roku. W tym czasie członkowie czynnie działali przy organizacji wszelkiego typu wydarzeń i konferencji. Jesteśmy grupą studentów zafascynowanych regionem Azji Południowej, chcących poszerzać swoje pasje i wiedzę. Jedne z założeń naszej Sekcji to łamanie stereotypów i promowanie szeroko rozumianej kultury Azji Południowej. Oprócz spędzania godzin przy książkach i nauki języków, znajdujemy czas na wspólne wyjścia do indyjskich restauracji czy oglądanie filmów Bollywood. Sekcja w czasie pandemii stara się intensywnie działać online. Mamy wiele pomysłów, które czekają̨ na szybką realizację. Zapraszamy do naszego zespołu na platformie Microsoft Teams!

 

Członkowie Sekcji są w pełni zaangażowani w osiąganiu ważnych dla nas celów:

  • pomoc przy upowszechnianiu i promowaniu spotkań organizowanych przez Instytut w ramach naszej specjalności,
  • organizowanie i inicjowanie wydarzeń oraz przedsięwzięć kulturalnych, naukowych związanych z krajami regionów (w tym Dni Kultury i Sztuki, Festiwal Studiów Azjatyckich itp.),
  • promowanie i wspomaganie działalności naukowej studentów zainteresowanych regionem,
  • organizacja wyjazdów naukowych, konferencji, paneli dyskusyjnych,
  • upowszechnianie wiedzy z zakresu języka hindi i urdu,
  • aktywna promocja kultury, sztuki, nauki i turystyki Indii i Azji Południowej, zarówno wśród studentów, jak i miłośników Azji,
  • wspieranie inicjatyw naukowych i wymiany młodzieży w ramach stypendiów oraz wyjazdów naukowych.

 

SEKCJA KINEMATOGRAFICZNA

Przewodnicząca: Agata Grzybowska

 

Sekcja Kinematograficzna została reaktywowana po kilku latach, aby ponownie przybliżać studentom realia Dalekie Wschodu i kulturę tak inną od naszej. Organizujemy pokazy filmowe, poprzedzane prelekcją na temat oglądanego dzieła, a całość kończymy dyskusją. Zajmujemy się też informowaniem o miejscach/platformach/telewizji, gdzie można leganie obejrzeć filmy z Dalekiego Wschodu. Ponadto zajmujemy się przekazywaniem informacji o wydarzeniach kulturowych oraz naukowych związanych z kinem oraz sami prowadzimy wykłady i spotkania z ludźmi powiązanymi z azjatycką kinematografią. Dzięki naszej Sekcji poznacie niesamowity świat kinematografii!