

Studia azjatyckie, które oferuje Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, zostały w marcu 2016 roku uhonorowane wyróżnieniem „Studiów z przyszłością". Po raz kolejny IBiDW UJ uzyskał wyróżnienie w kwietniu 2018 r. Konkurs i Program Akredytacyjny pod tą nazwą jest prowadzony przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, nadzorowaną przez Ministra Edukacji. Co roku Fundacja przyznaje nagrody dla najbardziej nowoczesnych i innowacyjnych kierunków i programów studiów, które najlepiej odpowiadają na potrzeby rynku pracy, zgodnie z oczekiwaniami otoczenia społeczno-gospodarczego.
Studia azjatyckie prowadzone w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ są jedynymi w gronie wyróżnionych w 2016 r., które łączą cechy studiów z zakresu nauk humanistycznych i społecznych. Studia są kierunkiem interdyscyplinarnym, w ramach którego funkcjonują dwa moduły studiów bliskowschodnich: Świat Arabski oraz Izrael oraz sześć modułów dalekowschodnich: Chiny, Japonia, Korea, Indie, Azja Południowa oraz Azja Południowo-Wschodnia i Azja Centralna.
Obszar studiów prowadzonych w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu obejmuje kulturę, stosunki społeczne, tradycje, praktykę polityczną, religie i obyczaje krajów Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Szczególny nacisk kładzie się na zrozumienie i poznanie bieżących wydarzeń w tym regionie. Ten typ studiów znany jako area studies jest szczególnie upowszechniony i popularny na obszarze Europy Zachodniej oraz w Stanach Zjednoczonych. Jesteśmy pierwszymi, którzy rozwijają takie studia w Polsce.
Naszym zamiarem jest, by ich znajomość była ważną kompetencją naszych Absolwentów, umożliwiającą jeszcze lepsze poruszanie się w świecie biznesu, mediów polityki i nauki. Studenci wszystkich modułów uczą się dwóch języków, jednym z nich jest język orientalny: chiński, japoński, hindi, arabski i hebrajski w wymiarze 540 godzin na studiach I stopnia i 360 godzin na studiach II stopnia. Obok języka głównego dla danego modułu kształcenia oferujemy także możliwość uczenia się drugiego języka orientalnego.
Co roku nasi Studenci wyjeżdżają na stypendia zagraniczne. Mamy doskonale rozwiniętą współpracę międzynarodową w skali zarówno Uniwersytetu, jaki i Wydziału, oraz największą liczbę podpisanych i sprawnie działających umów międzynarodowych.
Organizujemy szkoły letnie w krajach Dalekiego i Bliskiego Wschodu, w tym roku będą to wyjazdy do Izraela i Azji Południowo-Wschodniej.
Przy Instytucie działa pierwszy i największy w Polsce Instytut Konfucjusza, a także Centrum Badań nad Tajwanem oraz Instytut Króla Sejonga.
W roku akademickim 2017/2018 utworzyliśmy na studiach azatyckich I stopnia (Daleki Wschód) dwa nowe moduły: Azja Centralna (z językiem chińskim i językiem rosyjskim jako opcją) oraz Azja Południowo-Wschodnia (z językami: bahasa i wietnamskim). Jest to pierwsza taka oferta studiów w Polsce!
Począwszy od roku akademickiego 2017/2018 otwieramy nowy unikalny kierunek studiów prowadzony w języku angielskim, Asian Studies Asia-Europe Relations: Exploring Business Opportunities, odpowiadając na współczesne wyzwania i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi, którzy chcą świadomie kształtować swoją przyszłość.