Przejdź do głównej treści

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

 

Świat otwiera się na Azję...

My również chcemy w tym otwarciu uczestniczyć. Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego jest czołowym polskim ośrodkiem studiów nad współczesnymi społeczeństwami tego regionu. Razem z nami studenci poznają nie tylko języki i tradycję ale także bezcenną wiedzę na temat systemów politycznych, gospodarczych i społecznych Świata Arabskiego, Chin, Indii, Japonii czy Korei. Poznajemy Bliski i Daleki Wschód nie tylko w zaciszu bibliotek i sal wykładowych. Nasi studenci uczestniczą w licznych programach stypendialnych i badawczych oraz obozach naukowych. Tylko w ten sposób naprawdę można poznać, zrozumieć i pokochać odległe cywilizacje...

 

 

Prof. dr hab. Adam W. Jelonek – Ambasador RP w Malezji, Brunei i na Filipinach, kierownik Katedry Bliskiego i Dalekiego Wschodu, za którego kadencji katedra została przekształcona w Instytut.

Obecny Dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

 

 

 

Kraje Azji hipnotyzują Europejczyków już od stuleci. W podziw wprawia nie tylko wspaniała kultura poszczególnych regionów ale również niezwykłe polityczne i ekonomiczne kontrasty. Z jednej strony Azja obfituje w miejsca, w których pielęgnowane jest bogactwo tradycji: wspaniała, orientalna sztuka, wielkie religie świata, imponujące systemy filozoficzne. Właśnie tam spotka się krańcowo odmienne krajobrazy, zabytki i folklor. Z drugiej strony Azja posiada olbrzymie zasoby surowców strategicznych a także najbardziej dynamiczne gospodarki świata i supernowoczesne metropolie, takie jak np. Abu Zabi, Szanghaj, Seul czy Tokio.

Wielkim sukcesem Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu jest uruchomienie cieszących się wielką popularnością – unikatowych w Polsce – studiów azjatyckich. Posiadając wybitnych fachowców z zakresu wszystkich głównych regionów Azji nasza jednostka bada i prezentuje całe bogactwo tego inspirującego kontynentu. Studia azjatyckie są niezwykle oryginalnym połączeniem efektywnego nauczania języków orientalnych wraz z całym wachlarzem zagadnień społecznych, ekonomicznych i kulturowych. Instytut posiada też rozległe kontakty z instytucjami naukowymi i rządowymi w Azji. Wszystkich, zarówno pracowników jak i studentów, łączy jedno – fascynacja i szacunek dla tego niezwykłego regionu.

Zatem… po raz kolejny zapraszam do wspólnej przygody!

 

Ks. prof. dr hab. Krzysztof Kościelniak

 

 

Katedra Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ została powołana do życia w 2000 roku, z inicjatywy profesora Andrzeja Kapiszewskiego, jako centrum badań i nauczania o kulturach i państwach Azji i Afryki Północnej. Profesor Kapiszewski był socjologiem, matematykiem i dyplomatą, inicjatorem licznych przedsięwzięć naukowych, edukacyjnych i kulturalnych. Dużą część swojego życia zawodowego poświęcona była badaniom fenomenów społecznych na Bliskim Wschodzie. W toku swojej działalności naukowej, dyplomatycznej i społecznej działał na rzecz poznania i dialogu międzykulturowego.

Biogram profesora Andrzeja Kapiszewskiego na stronie Fundacji The Kapiszewski Center for Bridging Cultural Boundaries

 

 

Założyciel i pierwszy Kierownik Katedry, prof. dr hab. Andrzej Kapiszewski (1948-2007)