Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Studia nad Japonią

Zdjęcie przedstawia górę Fuji i miasto położone poniżej. Kadr jest zrobiony z daleka. Na pierwszym planie, po prawej stronie widoczny jest czerwony, drewniany budynek. Jest widoczna jedynie jego część, a dokładniej 3 boczne dachy ułożone jeden nad drugim. Nad najwyższym dachem można zauważyć gałęzie drzewa z uschniętymi liśćmi. Góra Fuji znajduje się w centrum zdjęcia, w głębi. Jest bardzo dobrze widoczna. Szczyt góry jest przyprószony śniegiem. Poniżej widać skały oświetlone 1 promieniem słońca, a poniżej wstążkę mgły. Niebo nad górą jest jasno niebieskie ale z lewej strony widać nadciągające ciemno granatowe chmury. U podnóża gór widac rozległe miasto. W panoramie miasta, nie odznacza się żaden budynek. Wszystkie widoczne zabudowania są kwadratowe niskie i pokryte białym kolorem. Być może to śnieg. Cały krajobraz przywodzi na myśl początek zimy z chłodem i małą jeszcze ilością śniegu.

Japonia już od dawna stanowi obiekt zainteresowania zarówno badaczy jak i pasjonatów. Jej kultura, zarówno ta wysoka jak i popularna, historia, gospodarka, czy nawet kuchnia, stanowią od lat przedmiot intensywnych badań. Co jednak nawet ważniejsze, kultura mało którego kraju znajdującego się w Azji Wschodniej wywarła tak duży wpływ na kultury państw zachodnich. Sushi, ramen, manga, anime, kwitnąca wiśnia, wszystkie te terminy znane są nawet osobą, które w żaden sposób nie interesują się Dalekim Wchodem. To jednak jedynie wierzchołek góry lodowej. Ze względu na swoją historie, Japonia stanowi niezwykle połączenie zachodnich wpływów, nowoczesnych technologii oraz wielowiekowej tradycji. Jej pozycja na arenie międzynarodowej, w dużej mierze wyjątkowa ze względu na wojenne doświadczenie i pacyfistyczną konstytucję, również od dekad fascynuje zarówno badaczy regionu jak i osoby pasjonujące się Dalekim Wschodem.

Studia nad Japonią wpisują się długą historię badań nad tym krajem w Polsce. Celem naszych studiów jest jednak przede wszystkim przekazywanie wiedzy na najwyższym poziomie oraz prowadzenie ambitnych i krytycznych badań, które poszerzą nasze rozumienie Japonii oraz jej roli nie tylko w regionie, ale również na świecie.  

Opis studiów:

Studia nad Japonią umożliwiają zapoznanie się z szerokim zakresem zagadnień związanych nie tylko z Krajem Kwitnącej Wiśni, lecz również z całym regionem Dalekiego Wschodu. Nasz program uwzględnia między innymi problematykę związaną z kulturą, historią, współczesnym społeczeństwem japońskim, polityką wewnętrzną, czy też stosunkami międzynarodowymi. Ofertujemy szeroki wachlarz przedmiotów, które pozwalają wszystkim zainteresowanym Japonią rozwijać swoją wiedzę oraz pasje. 

W ramach studiów I stopnia realizowany jest program nauczania, na który składają się cztery zasadnicze grupy przedmiotów: 

  • podstawowe tj. Historia filozofii, Środowisko geograficzne Dalekiego Wschodu, Grupy etniczne i mniejszości narodowe Dalekiego Wschodu; Systemy polityczne państw Dalekiego Wschodu, Gospodarki Dalekiego Wschodu, Zarządzanie międzykulturowe;
  • specjalizacyjne tj. Historia polityczno-społeczna Japonii, Religie Japonii, Współczesna historia polityczno-społeczna Japonii, Współczesne społeczeństwo Japonii, Polityka zagraniczna Japonii, Popkultura japońska;
  • metodologiczne tj. Metodyka analizy tekstów naukowych, Warsztaty metodologiczne, Metody i techniki badań społecznych, Ochrona własności intelektualnej, Logika;
  • kursy fakultatywne, które mogą wybierać studenci, m.in.: Metody tłumaczeń komiksów japońskich manga, Kultura popularna współczesnej Japonii, Sztuka japońska, Historia Japonii XX wieku, Kultura kulinarna Dalekiego Wschodu, Obraz kobiety we współczesnej Japonii, Praktyki religijne Japonii, Teatr japoński, Współczesne społeczeństwo Japonii, Wykorzystanie technik komputerowych do nauki języka japońskiego.

Istotnym elementem procesu kształcenia jest nauka języka japońskiego w wymiarze 540 godzin w przeciągu trzech lat. 

Absolwent po studiach

Na zdjęciu sfotografowane zostało typowe japońskie jedzenie czyli sushi.Na prostokątnym żółtym talerzu ułożone są 4 kolumny przysmakó zrobionych z ryżu i ryb. Większość ma kształt okrągłego koreczko z kropką w innym kolorze na środku. Jednak na talerzu możemy zauważyć również jasnozielony kleks kremu, podłużne i kwadratowe zakąski. Całość wygląda kolorowo.

Absolwent studiów I stopnia na kierunku Studia nad Japonią posiadać będzie podstawową wiedzę z zakresu problemów społeczno-kulturowych, politycznych i ekonomicznych regionu, oraz pogłębioną wiedzę z zakresu szerokiej problematyki związanej z Japonią. Posiadał będzie również dobrą znajomość języka japońskiego i angielskiego. Zdobyta wiedza oraz umiejętności stwarzać będą absolwentom możliwość zatrudnienia w bardzo szybko powstających instytucjach, zarówno państwowych jak i prywatnych, zorientowanych na współpracę z krajami regionu, w tym głównie z Japonią. Przewiduje się jednak, że większość absolwentów podejmować będzie dalsze studia na oferowanych przez Instytut uzupełniających studiach II stopnia. 

Oferta językowa:

Studia nad Japonią uwzględniają również intensywną naukę języka japońskiego. Zajęcia prowadzone są przez wysoko wykfalifikowanych lektorów, w tym również native-speaker’ów. Na studiach I i II stopnia ofertujemy 180 godzin nauki rocznie. Studenci starszych lat w ramach owych 180 godzin uczestniczą również w warsztatach dedykowanych analizie tekstów specjalistycznych.

Opis kadry naukowej:

Zespół Studiów nad Japonią składa się z osób, które spędziły wiele lat w Japonii, nie tylko studiując i pogłębiając swojąNa zdjęciu widać wyłącznie ciemnobrązowe gałązki, które są otoczone ze wszystkich stron bladoróżowymi płatkami kwiatów wiśni wiedzę, ale również nabierając niezwykle istotnego praktycznego doświadczenia związanego z życiem i studiowaniem w Kraju Kwitnącej Wiśni.  Wszystkich naszych wykładowców łączy nie tylko wiedza, ale również pasja, niezależnie od zakresu ich badań nad Japonią. Nasza kadra to nie tylko niezwykle kompetentni dydaktycy, co potwierdzają rokrocznie oceny samych studentów, ale również ambitni badacze, regularnie publikujący w międzynarodowych czasopismach o ugruntowanej opinii.

Stypendia wyjazdowe:

Studenci mogą korzystać z całej oferty Działu Współpracy Międzynarodowej UJ, która uwzględnia wymianę z następującymi uniwersytetami w Japonii.

  • Gakushuin University, Toshima (Tokio)
  • Kansai University, Suita
  • Kobe University, Kobe
  • Kyoto University, Kioto
  • Nagoya University of Foreign Studies (NUFS), Nagoja
  • Nanzan University, Nagoja
  • Ritsumeikan University, Kioto
  • Ryukoku University, Kioto
  • Soka University, Hachiōji
  • Sophia University, Chiyoda (Tokio)
  • Tokyo University of Agriculture and Technology (TUAT), Tokio
  • Tokyo University of Foreign Studies, Tokio
  • University of Tsukuba, Tsukuba
  • Waseda University, Shinjuku (Tokio)
  • Yokohama City University, Jokohama
  • University of Fukui, Fukui

Nasi studenci mają możliwość uczestniczenia w wyprawach naukowych do krajów regionu, warsztatach, konferencjach i seminariach naukowych. Ponadto, studenci mogą aplikować o stypendia naukowe oferowane przez instytucje rządowe i prywatne, nie wyłączając programu Erasmus.

Z aktualnymi informacjami o oferowanej wymianie studenckiej można zapoznać się na stronie: https://dwm.uj.edu.pl/wymiana-bilateralna

Dokąd po studiach ?

Na zdjęciu ulica - wyłącznie ruch pieszych. Po prawej i lewej stronie widac jednopietrowe budynki. Ulica wybrukowana szarą równą kostką. Po prawej stronie na pierwszym planie zielony wąski krzaczek. Po lewej stronie, u góry - na słupie, widać znak zakazu zatrzymywania się (okrągły znak z czerwonym obramowaniem w środku niebieski z ukośną czerwoną kreską). Pośrodku ulicy widać 3 kobiety, które gdzieś idą. Widzimy je od tyłu. Kobiety ubrane są w tradycyjny strój japoński czyli w kimono. Wszystkie mają uczesane na głowach koki ozdobione czerwonymi przypinkami, na nogach mają białe skarpety do klapek "japonek" z drewnianymi podeszwami. Kimono każdej z kobiet jest w innym kolorze. Kolejno od lewej strony kolory kimon to pastelowy różowy, jasny żółty, szaromorski. Kobieta idąca po prawej stronie na kimono ma nałożoną białą chustę. Kimona są ozdobione pięknymi szerokimi pasami zawiązywanymi z tyłu na kształt małego plecaka. Kolor pasów u wszystkich pań jest zbliżony do pomarańczowego. Kobiety idą pustą ulicą w stronę rysującego się w oddali ciemnego ogrodzenia, za którym są widoczne słupy elektryczne i bok zwykłego domu ze spadzistym dachem.Charakter studiów i ich zawartość merytoryczna – konstruowane pod kątem potencjalnego zapotrzebowania na rynku pracy – dają możliwość uzyskania całościowego obrazu wielowymiarowej rzeczywistości i uchwycenia istoty złożonych współczesnych zjawisk i procesów zachodzących w Japonii. Konkretna wiedza dopełniana jest nauką języka japońskiego oraz wspierana możliwością pobytu stypendialnego w Japonii, jak również praktykami zawodowymi w Polsce.

Celem studiów nad Japonią jest wykształcenie profesjonalistów o wysokich kwalifikacjach, posiadających rzetelną wiedzę z zakresu problemów społeczno-kulturowych, politycznych oraz ekonomicznych w odniesieniu do Japonii. Wzrastająca aktywność Polski w Azji sprawia, że specjaliści dysponujący tego rodzaju wiedzą stają się coraz bardziej poszukiwani na rynku pracy. Absolwenci Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ pracują w różnorodnych instytucjach, wśród których można wymienić: środki masowego przekazu, instytucje kultury, wydawnictwa, ambasady i konsulaty, zagraniczne przedsiębiorstwa i korporacje, firmy szkoleniowe, biura podróży i agencje turystyczne, biura tłumaczeń, wojsko i inne agencje rządowe, a także organizacje pozarządowe. Dzięki rozbudowanej ofercie praktyk zawodowych studenci mogą sprawdzić swoje predyspozycje do wykonywania danego zawodu oraz nawiązać współpracę z potencjalnymi pracodawcami.

Infrastruktura:

Studia nad Japonią prowadzone są na Wydziale Studiów Międzynarodowych
i Politycznych UJ przez Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu, którego nowa siedziba mieści się w nowoczesnym budynku przy ul. Oleandry 2a w Krakowie. Instytut dysponuje 18 salami multimedialnymi przygotowanymi do prowadzenia specjalistycznych zajęć językowych. Księgozbiór IBiDW UJ jest włączony do zasobów Biblioteki Jagiellońskiej, która mieści się w bezpośredniej bliskości siedziby Instytutu, dzięki czemu studenci mają ciągły dostęp do jej zbiorów. 

Zasady kwalifikacji na kierunek

Do podjęcia studiów upoważnione są osoby posiadające świadectwo dojrzałości albo inny dokument uznany za równoważny polskiemu świadectwu dojrzałości.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Informacje o rekrutacji na kierunek