25.01.2023 - Seminarium naukowe "Jewish and Muslim Minorities in Urban Spaces of the Central Europe"

Szanowni Państwo,

Zakład Izraela Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ zaprasza do uczestnictwa w seminarium naukowym "Jewish and Muslim Minorities in Urban Spaces of the Central Europe", które odbędzie się w najbliższą środę (25 stycznia). Wydarzenie jest częścią szerszego projektu badawczego i dydaktycznego realizowanego w ramach grantu Komisji Europejskiej 'Strategic Partnership' pod kierownictwem prof. Joanny Dyduch oraz grantu ID.UJ pod kierownictwem dr. Artura Skorka.

Państwa uczestnictwo i głos w dyskusji będą niezwykle cenne dla pracowników Zakładu i zaproszonych gości. Wszystkie wystąpienia odbędą się w sali 1.05 w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. Poniżej mogą Państwo znaleźć program wydarzenia.

8:45 - Opening Remarks (Joanna Dyduch and Artur Skorek)

9:00-10:40 Panel I
Samuel Sami Everett and Ben Gidley: Off and On Stage Interactions: Muslim-Jewish Encounter in Urban Europe
Serena Hussain: Politics of Recognition and Colonial Legacies in the British Urban Space
Olaf Glöckner and Dekel Peretz: Jews and Muslims in Berlin and Brandenburg. Cultural Links and Attempts of Interreligious Cooperation
Marcela Menachem Zoufalá: Jewish and Muslim Youth in Prague: Interactions between Stigmatized and Model Minority

10:40-11:00 - Coffee Break

11:00-12:15 Panel II
Joanna Dyduch and Artur Skorek: Jews and Muslims in Polish Metropolises: Public Policies, Politics and Politicization
Ida Balwierz and Magdalena Pycińska: Muslim Minorities in Kraków and Katowice. The Interrelations between Urban Living Spaces of Minority and Majority Groups
Jonathan Floyd: Public Political Philosophy and Contextual Conversation: How to Support, Without Supplanting, Jewish-Muslim Dialogue in Central and Eastern Europe

Break

16:00-17:00 - Tariq Modood, keynote lecture: Islamophobia, Antisemitism and the Struggle for Recognition: the Politics of Definitions

Nowa publikacja pod redakcją pana dr hab. Krzysztofa Jakubczaka - Buddyzm. Tradycje i idee.
Konferencja Oxford
REKRUTACJA na STUDIA PODYPLOMOWE TRWA TYLKO DO 23 WRZEŚNIA 2022 !!!
Kolejna Szkoła Letnia IBiDW - teraz: Azja Południowo-Wschodnia