PRAKTYKI STUDENCKIE
W
INSTYTUCIE BLISKIEGO I DALEKIEGO WSCHODU:
KROKI POSTĘPOWANIA
- Należy najpierw zaznajomić się z Regulaminem praktyk studenckich na studiach pierwszego i drugiego stopnia w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- Wybrawszy firmę, organizację lub instytucję, w której można odbyć praktyki
w porozumieniu z koordynatorem ds. praktyk w IBiDW oraz osoby odpowiedzialnej za praktyki z ramienia wybranej instytucji, należy zgłosić się do koordynatora
w IBiDW z wypełnionym formularzem Skierowanie na praktyki w dwóch identycznych egzemplarzach. W jego części „Metody organizacji” winno się uwzględnić plan praktyk wraz z efektami.
Wzór skierowania tutaj
- Istnieje możliwość odbycia praktyk w instytucji, która nie jest uwzględniona w spisie interesariuszy zewnętrznych IBiDW. W tej kwestii należy skonsultować się
z koordynatorem ds. praktyk w IBiDW. - Przed rozpoczęciem praktyk należy wydrukować Zaświadczenie o odbyciu obowiązkowej praktyki studenckiej.
- W trakcie trwania praktyk należy notować ilość godzin i wykonywane prace, które po podliczeniu i podsumowaniu powinny znaleźć się na wspomnianym zaświadczeniu – wraz z podpisem przedstawiciela instytucji, w której miały miejsce praktyki, oraz jej pieczątką.
- Po zakończeniu praktyk należy dostarczyć do koordynatora ds. praktyk w IBiDW zaświadczenie wraz ze skierowaniem celem rozliczenia praktyk oraz zapisać się na kurs pt.: Praktyki studenckie w systemie USOSweb.
- Podstawę rozliczenia stanowią zaświadczenie oraz skierowanie, prawidłowo wypełnione i podpisane.
- Studenci studiów licencjackich są zobligowani do odbycia praktyk studenckich
w liczbie 60 godzin dydaktycznych (45 godzin zegarowych) w przeciągu trzech lat trwania ich studiów, gdyż tak stanowi regulamin studiów. - Brak rozliczenia z kursu Praktyki studenckie, czyli brak wpisanego zaliczenia
w systemie USOSweb z tego kursu, jest równoznaczny z niedopuszczeniem do obrony pracy licencjackiej.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
- Jak należy rozumieć wymiar praktyk: 60 godzin dydaktycznych?
60 godzin dydaktycznych to jest 45 godzin zegarowych.
- Czy można podzielić 60 godzin na kilka miejsc odbywania praktyk?
Nie ma przeciwwskazań, lecz całe praktyki nie mogą trwać krócej niż trzy tygodnie od daty ich rozpoczęcia.
- Co to znaczy, że praktyki mają trwać nie krócej niż trzy tygodnie?
Rozpoczynając praktyki, przykładowo, 1 lutego, nie można zakończyć ich wcześniej jak 21 lutego.
- Czy można odbyć praktyki w miejscu niezwiązanym z kulturą, na przykład
w firmie outsourcingowej albo w jednostce wojskowej?
Nie ma przeciwwskazań, lecz praktyki studenckie muszą być zgodne z profilem absolwenta. Można w takim wypadku zorganizować np. wykłady na temat kultury pracy w Azji, jeżeli jest to firma outsourcingowa. Samo przygotowanie wykładów liczy się godzinowo do praktyk, jak i prelekcje. W jednostce wojskowej można poprowadzić cykl wykładów na temat Bliskiego Wschodu, kultury w miejscach konfliktów, czy geografii tych rejonów. Wszystko za zgodą przełożonych osób odpowiedzialnych za praktyki w danej instytucji oraz koordynatora praktyk w IBiDW.
- Na którym roku studiów należy realizować praktyki studenckie?
Praktyki studenckie można zacząć już na pierwszym roku studiów licencjackich czyli nawet 1-go października po otrzymaniu statusu studenta IBiDW.
- Czy studenci zaoczni także muszą odbyć praktyki?
Tak, gdyż reguluje to regulamin studiów.
- Pracuję / posiadam własną firmę. Czy można pracę zawodową zaliczyć na poczet praktyk?
Istnieje taka możliwość, lecz zależy to od wykonywanego zawodu i rodzaju pracy. Zawsze można dodatkowo przeprowadzić w firmie projekt związany z profilem studiów. W każdym przypadku kontakt z koordynatorem ds. praktyk IBiDW jest wskazany.
- Czy mogę rozliczyć i tym samym zaliczyć praktyki po obronie pracy licencjackiej?
Nie ma takiej możliwości. Praktyki są integralną częścią procesu kształcenia
w IBiDW. Bez ich zaliczenia nie ma możliwości uzyskania absolutorium i tym samym nie można przystąpić do obrony pracy licencjackiej. USOSweb nie dopuści do obrony poprzez zablokowanie procedury przygotowawczej.
- Jak rozlicza się praktyki?
Zapisawszy się na kurs Praktyki studenckie w systemie należy równocześnie dostarczyć koordynatorowi tegoż kursu dokumenty: wypełniony prawidłowo dziennik praktyk i skierowanie. Dokumenty można zostawić na półce koordynatora
w sekretariacie lub donieść osobiście podczas jego dyżuru, który po ich analizie wpisze zaliczenie do systemu. Rejestracja na kurs w USOS-ie trwa prawie cały rok
i powinien zarejestrować się dopiero ten student, który faktycznie zrealizował już wymagane 60 godzin praktyk i pozostaje mu tylko dopełnić formalności (zdać dokumenty), aby je zaliczyć. Osoby, które zarejestrowały się na kurs, muszą je podpiąć w USOS-ie, inaczej koordynator nie będzie miał możliwości wpisania zaliczenia. Nie ma potrzeby przynoszenia deklaracji z praktykami studenckimi.
- Do kiedy najpóźniej można dostarczyć dokumenty celem rozliczenia praktyk w danym roku akademickim?
Do końca sesji letniej, a w wyjątkowych przypadkach – do końca sesji poprawkowejw danym roku akademickim. Osoby planujące przystąpić za pisemną zgodą Dyrekcji do wcześniejszej obrony są zobligowane do rozliczenia praktyk z wyprzedzeniem.
REJESTRACJA NA PRAKTYKI STUDENCKIE TRWA PRZEZ NIEMAL CAŁY ROK AKADEMICKI OD POCZĄTKÓW LISTOPADA DO 25 WRZEŚNIA ROKU KOLEJNEGO
PRAKTYKI SĄ OBOWIĄZKOWE DLA STUDENTÓW STUDIOW I STOPNIA
Szanowni Państwo,
Rejestracja na praktyki trwa prawie cały rok – student studiów I stopnia MA OBOWIĄZEK zaliczyć praktyki przed obrona pracy dyplomowej (w ciągu 3 lat).
Na praktyki studenckie w USOS’ie powinien zarejestrować się dopiero ten student, który faktycznie zrealizował już gdzieś 60 godzin praktyk i pozostaje mu tylko dopełnić formalności, aby je zaliczyć.
Proszę pamiętać, że osoby, które zarejestrowały się na praktyki muszą je podpiąć w USOS’ie (inaczej koordynator nie będzie miał możliwości wpisania zaliczenia) – natomiast nie ma potrzeby przynoszenia nowej deklaracji z praktykami studenckimi.
BARDZO PROSZĘ, ABY DO REJESTRACJI NIE ZGŁASZALI SIĘ STUDENCI, KTÓRZY NIE MAJA JESZCZE ZREALIZOWANYCH PRAKTYK.
STUDENCI III ROKU – BRAK ZALICZENIA Z PRAKTYK STUDENCKICH W USOSIE UNIEMOŻLIWIA TERMINOWĄ OBRONĘ – PROSZĘ O TYM PAMIĘTAĆ ZWŁASZCZA POD KONIEC ROKU – PROSZĘ O TERMINOWE DOPEŁNIANIE WSZELKICH FORMALNOŚCI !
LISTA INTERESARIUSZY ZEWNĘTRZNYCH
Africae Deserta Project – Stowarzyszenie Współpracy Polsko-Marokańskiej
Agencja Turystyczna Starholiday Sp. z o.o.
BROWN BROTHERS HARRIMAN (Poland) Sp z o.o.
Biuro Pełnomocnika Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce
Biuro Tłumaczeń Specjalistycznych Atominium
Bohan
Centrum Języka i Kultury Chińskiej UJ „Instytut Konfucjusza”
Centrum Językowe EVEREST
Chiny dla Każdego
Czasopismo Internetowe bliskiwschód.pl
Dziennik "Japonia-Online"
East Analytics s.c.
ETW (Explore the World) Centrum Edukacji
Fundacja Court Watch Polska
King Sejong Institute, Kraków, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Krakow Photomonth Festival
Kurdyjskie Centrum Informacji i Dokumentacji w Krakowie
Laboratorium Językowe KOTOKEN
Muzeum Narodowe w Krakowie
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
PULS AZJI
Radio RMF FM
Stowarzyszenie CTA - Closer To Asia
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
Wydawnictwo De Gruyter Open Sp. z o.o. (dawniej Versita)
Wydawnictwo Koobe
DODATKOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE PRAKTYK
praktyk studenckich w zakresie PR i promocji, oraz redakcji czasopisma SDirect:
praktyk studenckich w ramach Miesiąca Forografii w Krakowie: