Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Adiunkt z dr hab.

dr hab. Łukasz Fyderek

dr hab. Łukasz Fyderek

e-mail:
dyżur dla studentów
poniedziałek 12.00-13.00

wtorek 12.00-13.00  - pokój - 0.07

 

 

Notka biograficzna:

Politolog, analityk spraw międzynarodowych specjalizujący się w problematyce bliskowschodniej. Dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zajmuje się problematyką państw autorytarnych i przechodzących transformację ustrojową. Jego zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia polityki zagranicznej państw Azji Zachodniej, odbudowy państwowości i problemów strategicznych. W swojej pracy badawczej stara się łączyć refleksję teoretyczną z doświadczeniem empirycznym. Wielokrotnie przebywał w państwach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej podróżując i prowadząc obserwację uczestniczącą. Badania terenowe prowadził w m.in. w Syrii, Jordanii, Libanie i Iraku.

Brał udział w licznych projektach badawczych. Był kierownikiem projektu badawczego „Autorytarne systemy polityczne na Bliskim Wschodzie. Ciągłość i zmiana po trzeciej fali demokratyzacji" realizowanego z grantu Narodowego Centrum Nauki. W roku akademickim 2011/2012 był Visiting Scholar w Amerykańskim Uniwersytecie w Bejrucie, a w latach 2014-2015 Associate Professor na University Utara Malaysia. W latach 2016-2022 założył i współprowadził akademicką spółkę doradztwa biznesowego. 

Wykłady gościnne wygłaszał na uczelniach w Holandii, Algierii, USA i Iraku. Jest autorem m.in. monografii syryjskiego systemu politycznego pt. „Pretorianie i technokraci w reżimie politycznym Syrii", monografii "Autorytarne systemy polityczne Świata Arabskiego", współautorem podręcznika pt. „Wprowadzenie do problematyki pomocy rozwojowej", monografii „Siły zbrojne państw Afryki Północnej” i redaktorem pracy zbiorowej pt. „Socialization, Participation and Revolution in the Middle East”. 

Poza pracą naukową realizuje projekty z zakresu popularyzacji wiedzy, komentuje wydarzenia międzynarodowe dla polskich i zagranicznych mediów. W wolnych chwilach podróżnik, fotograf i pilot szybowcowy.